niedziela, 7 lipca 2019

Gdańsk i Gdynia - nasz ostatni dzień nad Morzem - 4.07.2019


Długo zastanawialiśmy się co będziemy robić w ostatni dzień. Prognoza pogody przewidywała lepszą pogodę w Gdyni i Gdańsku niż u nas więc zdecydowaliśmy się jechać. Po krótkiej naradzie i przeczytaniu opinii na Internecie zdecydowaliśmy się pójść do Centrum Hevelianum.
Jakie było nasze zdziwienie gdy wchodząc na teren tego centrum Bartek i Kuba nagle krzyknęli „ale my tu byliśmy”. Okazało się, że w swoich harcerskich wojażach byli tutaj podczas zeszłorocznego Zlotu Harcerskiego w Gdańsku. Co prawda nie byli zwiedzać centrum ale obiecali pokazać nam pewne ciekawe miejsce już po pobycie w Centrum.



Centrum Hevelianum to jedno z popularnych w ostatnich czasach miejsc „z nauką za Pan brat”. To miejsce gdzie dzieci się nie nudzą, a przy okazji poznają bardzo wiele ciekawych rzeczy ze świata nauki i nie tylko. Polecam każdemu. My dorośli też się świetnie bawiliśmy.
Centrum położone jest w zabytkowych XIX-wiecznych budynkach. Warto także pamiętać, że teren Hevelianum - obejmujący obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu.
Centrum Hewelianum to kompleks wystaw. Wystawa stała to Energia, Niebo i Słońce, podzielona na „Pracownię Ziemi” i „Pracownię Nieba”, jest też wystawa historyczna, której zwiedzanie w sezonie letnim odbywa się za darmo – „Wehikuł czasu – pocisk i człowiek”, a także wystawy czasowe. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że muzeum jest interaktywne i większość eksperymentów można przeprowadzić samodzielnie.





 

CIEKAWOSTKI Z HEVELIANUM W GDAŃSKU
  • W XIV wieku na górze Gradowej Krzyżacy prowadzili szpital zakaźny i to właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski na temat tego miejsca.
  • Coraz częściej pojawiają się głosy, że Góra Gradowa jest pierwotnym miejscem rozwoju Gdańska. Świadczą o tym m.in. znaleziska archeologiczne z IX-X wieku.
  • Od XVI wieku pod Górą Gradową odbywały się imprezy na cześć wybieranego gdańskiego „Grafa Majowego” – odbywały się pochody i turnieje rycerskie, mające pokazać zdolność bojową gdańszczan.
  • 22 maja 1807 roku fort na Górze Gradowej został zdobyty przez wojska francuskie, zmuszając pruskich obrońców do kapitulacji.
  • Podczas II wojny światowej od 1942 roku Gdańsk przystosowano do zadań obrony przeciwlotniczej, stawiając działa i budując schrony przeciwlotnicze.



Tutaj jedna z wystaw można było się ubrać: "wirtualnie" w różne historyczne mundury.




Tutaj symulacja zapór wodnych i tam.



Co podobało nam się najbardziej? Moim chłopcom chyba zagadki logiczne oraz symulacja jak człowiek reaguje po spożyciu alkoholu. W tym celu trzeba było na refleks naciskać zapalające się przyciski a potem założyć specjalne okulary które bardzo ograniczały widoczność (rozmywały pole widzenia) i też zrobić test. Popularna była też kabina symulacji wiatru np. w czasie tornada lub tajfunu. Aż mi zdarło moją koszulę którą miałam narzuconą lecz nie zapiętą.
Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni miejscem, jak też stosunkiem ceny do atrakcji. Brawo Gdańsk.


Po przejściu wszystkich wystaw poszliśmy zobaczyć budynki na zewnątrz a potem chłopcy zaprowadzili nas na szczyt Góry Gradowej gdzie jest piękna panorama Gdańska.















Czas na jedzenie, w to miejsce również nas zaprowadzili chłopcy ...Zjedliśmy pyszny domowy obiad.


Obowiązkowy spacer do Neptuna, do Żurawia, nad Motławę, gdzie obserwowaliśmy most zwodzony. Oraz na najlepsze lody w Gdańsku - Cukiernia Miś. itp itd.










Z powodu korków nie zdążyliśmy na zwiedzanie ORP Błyskawicy i Daru Pomorza. Ale zdjęcia są.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz